Honnan tudjuk, hogy beteg az állat?
Ha az a gyanúnk, hogy állatunk beteg, akkor feltétlenül szedjük össze gondolatainkat a közelmúlt történéseiről (főleg ha hirtelen megbetegedésről van szó).
A beteg állat viselkedése megváltozik, sokat alszik, sokat fekszik. Nem jön elő, nem lehet vele játszani. Betegségre utal, ha az állat nem eszik, vagy nem iszik, esetleg mindkét tünetet tapasztaljuk. Hányás, hasmenés, köhögés, orrfolyás, szemváladékozás is mutatkozhat. Nehezítetté válhat a légzése, felfújódhat a hasa. A több napja, esetleg már 1–2 hete tartó betegségek a kondíció romlását eredményezhetik, magyarul az állat lefogy. Ezzel szinte mindig együtt jár a szőrzet változása, ami ilyenkor fénytelenné, borzolttá válik. Macskáknál már a betegség első 1–2 napján is jellemző lehet a fokozott szőrhullás. Egyes betegségek esetében a test egyes részein kinövéseket, dudorokat, megvastagodásokat észlelhetünk, amelyek megtapintva fájdalmat váltanak ki. Megváltozhat a mozgás, sántítást tapasztalhatunk, esetleg valamelyik végtagját egyáltalán nem teszi le a földre az állat.
A feltűnő levertség, bánatos viselkedés és étvágytalanság leggyakoribb oka a lázas állapot! Ha az a gyanúnk, hogy állatunk beteg, akkor feltétlenül szedjük össze gondolatainkat a közelmúlt történéseiről (főleg ha hirtelen megbetegedésről van szó). Gondoljuk át, hogy mit és mikor evett, illetve ivott utoljára, merre jártunk vele, mihez juthatott hozzá. Jó, ha tudjuk, hogy milyen „produkciói” voltak: milyen volt a vizelete és a széklete. Ha hányást vagy hasmenést tapasztaltunk, akkor figyeljük meg ezeknek a jellemzőit is: színét, szagát, összeállóságát, nézzük meg mi van benne! Ezek az információk azért fontosak, mert a vizsgálat előtt az állatorvos biztosan meg fogja ezeket kérdezni, jó tehát, ha nem ott kell hirtelen összeszedni ezeket az adatokat! (by https://ricanta.gportal.hu/)
- rossz a kedve,
- hasmenése van,
- nedves a végbélnyílásnál a szőre,
- a szőre megváltozott, ápolatlan,
- megdagadt, puffadt a pocakja,
- folyamatosan karmol, ingerült,
- nem képes hátrahajolni, hogy a bundáját tisztogassa,
- hirtelen túl sokat iszik, vizel (vese-, vagy cukorbetegségre utalhat),
- megváltoztak az étkezési szokásai (fogprobléma is lehet)
- fura a viselkedése, például körbe-körbe jár (ez a fülfertőzés jele is lehet),
- szokatlan szaga lett,
- duzzanatok vannak a bőre alatt.

Tünetek, kezelések:
Törés és zúzódás: ez akkor történik, ha kiszökik a terrából/ketrecből és magasról esik, illetve ha kézből épp halálugrást vitt véghez. Sajnos nem érzékelik a földtől való távolságot, így szimplán képesek lelépni a tenyerünkről.
A hörcsögök daganatai lehetnek jóindulatúak vagy rosszindulatúak. A rosszindulatú, rákos daganatok gyorsan nőnek és elkerülhetetlenül, nagy gyorsasággal ölik meg a beteg állatot. A hörcsögök, úgy tűnik, eléggé hajlamosak a különböző daganatokra. A hörcsögöknél a leggyakoribbak a hormontermelő szervek daganatai (pajzsmirigy, mellékvese), melyek könnyen beazonosítgató tünetekkel járnak: a hormonegyensúly felborulása szőrhullást, viselkedésbeli változást okoznak.
Míg a külső daganatokat az állatorvosok általában el tudják távolítani, a belső daganatokat sokkal nehezebb diagnosztizálni, ráadásul a páciens kicsi mérete, és a szervek még kisebb mérete miatt a műtét olyan bonyolult és drága lehet, hogy a tulajdonos az eutanázia mellett dönt (amikor az orvos fájdalom nélkül örökre elaltatja a hörcsögöt).
Éhezés, kiszáradás: A hörcsögök részleges vagy teljes elhanyagolása sajnos gyakori probléma. Ez az orvosi ellátáson kívül az étel és ital ellátásának, és a rendszeres alomcsere hiányát is jelenti. Az itatók csöve gyakran eltömődnek, és hiába van tele vízzel, az állat nem jut innivalóhoz. A hörcsög mérete miatt nagyon gyorsan kiszáradhat.
Nedves farok: Egy baktérium okozza a hörcsögöknél ezt a bélrendszeri betegséget. A beteg hörcsögnek folyékony, világos színű erős hasmenése van (időnként véres), rossz a kedve, étvágytalan, ingerlékeny, görbén (összegömbölyödve) tartja magát, ápolatlan a bundája.
Általában a nagyon fiatal állatoknál jelentkezik, de később is előfordulhat. Az állatorvos hasmenés elleni gyógyszert ad neki, antibiotikumot, illetve infúziót, hogy ne száradjon ki. Ahogy észreveszed a tüneteket, vidd a hörcsögöt orvoshoz, mert kezelés nélkül két napon belül elpusztul. Mivel a betegség nagyon fertőző – nem csak a hörcsög, hanem például a tengerimalac, vagy más kisállat is elkaphatja, így mindig moss alaposan kezet, nehogy te vidd át a fertőzést.
Előfordulhatnak hasonló tünetek akkor is, amikor a fiatal hörcsög új helyre kerül. Ekkor azonban nem fertőzés okozza a hasmenést, hanem a stressz. A gyors kiszáradás miatt ekkor is lássa a kis beteget orvos.
A ketrecet és a felszerelést fertőtlenítsd, és használj friss almot!
Salmonellosis: A szalmonella komoly bélbetegséget okoz a hörcsögöknél is. Általában fertőzött étel okozza. A friss zöldséget, gyümölcsöt akkor is alaposan meg kell mosni, ha a kis kedvenc kapja azt. A fertőzött mama is átadhatja a betegséget a bébi hörcsögöknek. Székletből tudja azonosítani az állatorvos. Antibiotikumos kezelés mellett a hasmenést gátolják, és pótolják az elvesztett testfolyadékot. Sajnos legtöbbször elpusztulnak, mielőtt orvoshoz jutnának, vagy a kezelés hatna.
Erősen fertőző. Moss alaposan kezet, és a ketrecet is fertőtlenítsd az összes felszereléssel együtt.
„Ketrecbénulás”: Természetesen nem a ketrec bénul le, de a ketrec méretének nagy hatása van a hörcsögre. Ezeket a kedves kis állatokat gyakran tartják icipici ketrecekben, vagy éppen terráriumban, ahol futókerék, bújócsövek… nélkül igen keveset mozognak. Ha D-, vagy E-vitamin hiánya is hozzáadódik ehhez, a hörcsög izmai elgyengülnek, és általában a hátsó végtagokkal kezdve le is bénulhat a kis szőrös barátunk. Néhány szíriai hörcsögnél erre genetikailag is nagy esély van. Nincs rá gyógymód.
Rüh: A rühösség (scabies) atkafertőzés, mely apró, vörös kiütéssel, és igen erős viszketéssel jár. A fertőzés közvetlen érintkezéssel terjed. A nőstény atka alagutat fúr a bőr legfelső rétegében, és petéket rak a járatba. A fiatal atkák (lárvák) azután néhány napon belül kikelnek. A fertőzés heves viszketést okoz, feltehetően az atka kiváltotta allergiás reakció miatt.
A rühösség legjellemzőbb tünete az erős viszketés, amely éjszaka a legkínzóbb. Az atka járatai hullámos vonalként jelennek meg, körülbelül 10 mm hosszúak, néha apró göbbel a végükön. A járatok később már nem láthatók jól, mivel gyulladás vagy vakarásnyomok fedhetik el. Külső és belső kezeléssel gyógyítják. (A hörcsög rühös megbetegedése emberre nem fertőző.)
Galandférgek: A hörcsögök galandférgekkel is fertőződhetnek, ha figyelmetlenül fertőzött ételt adunk nekik. A galandféreg a hörcsög beleiben él, és a tápanyagokért, vízért versenyez a hörcsöggel. Általában nyernek. A hörcsög ekkor lefogy. Erősen fertőző, gondos kézmosás szükséges. Egy állatorvosi ellenőrzés gyors, és hatásos megoldást ad.
Gombféreg: Ritka élősködő a hörcsögöknél. Jellemző tünete nincs, néha viszketés jelentkezik a végbélnyílás környékén. Ha ilyet tapasztalsz, vidd állatorvoshoz. Bár hörcsögről emberre nem terjed, az alapos kézmosás a kezelés előtt és után is javallott.
Egy másik csoportja a betegségeknek genetikai eredetű, amely egyrészt a belterjes szaporulat az okozója. A hörcsög hasán(egyéb tájékon is esetlegesen) egy kicsi piros folt jelenik meg, ami egy hónap után daganattá növi ki magát. Általában ilyenkor búcsút inthetünk a hörinek, mert egy műtétből talán nem ébredne fel, vagy ha megműtenék is nagy valószínűséggel kiújulna a daganata.